Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Anielewicza, Barona, Burakowska, Elbl±ska, Gibalskiego, Karolkowa, Kolska, Kozielska, Leszno, Mireckiego, M³ociñska, M³ynarska, Ostroroga, Ostrowiecka, Okopowa, Piaskowa, Pow±zkowska, S³odowiecka, Szamocka, Tatarska, ¯ytnia.

historia ulicy

 


1850 rok - litografia M. Fajansa wg. rys. A. Matuszkiewicza

Ulica id±ca od zbiegu ulic M³ociñskiej, Dzikiej i Okopowej w kierunku pó³nocno-zachodnim do ul. Libawskiej w Izabelinie, stanowi przed³u¿enie Dzikiej. Dawny trakt polny uregulowany na odcinku pocz±tkowym (zaczynaj±c od wa³ów z 1770) w koñcu XVIII w., i obsadzony na tym odcinku do wsi Pow±zki podwójnym szpalerem drzew. Droga prowadzi³a z Warszawy przez wie¶ Pow±zki, obok s³ynnego za³o¿enia ogrodowego Izabeli Czartoryskiej z 1771, do folwarku Parysów, zwanego te¿ Pary¿em. W 1790 przy pocz±tkowym odcinku drogi w pobli¿u wa³u za³o¿ono cmentarz Pow±zkowski i wybudowano w l. 1791/1792 niewielki ko¶ció³ pod wezwaniem ¶w. Karola Boromeusza. W koñcu XVIII w. drogê nazwano Pow±zkowsk± lub Pow±zkow±.
W 1794 zniszczono w znacznej czê¶ci Pow±zki Czartoryskich; przy trakcie P. wybudowano system umocnieñ w postaci 16 baterii z 24 dzia³ami. W czasie oblê¿enia Warszawy przez wojska pruskie i rosyjskie na Pow±zki skierowane zosta³y 26 i 28 sierpnia 1794 silne uderzenia wojsk pruskich. W pierwszym dniu zaciek³ych walk po stronie polskiej dowodzi³ ks. Józef Poniatowski, w drugim - gen. Henryk D±browski.
Ok. 1818 przy P. urz±dzono obszerny wojskowy obóz letni dla dwóch dywizji piechoty nazwany Pow±zkowskim, a po stronie po³udniowo-zachodniej - drugi obóz dla artylerii. Ok.1820 P. otrzyma³a bruk szosowy; w tym czasie ulica prowadzi³a do fabryki tabacznej w Pow±zkach. Wie¶ Pow±zki sk³ada³a siê w 1831 z ok. 10 domów murowanych i przesz³o 20 drewnianych. W pobli¿u dawnego ogrodu Czartoryskich, ko³o miejscowo¶ci Czarny Dwór, na drodze P. znajdowa³ siê most nad do¶æ szerokim kana³em. Od po³owy XIX w. przy P. znajdowa³y siê liczne wytwórnie kamieniarskie nagrobków i pomników nagrobnych. W 1875 droga P. zosta³a przeciêta lini± kolei obwodowej. W tym czasie w obozie wojskowym wybudowano koszary i sk³ady wojska rosyjskiego. W drugiej po³owie XIX w. cmentarz zosta³ kilkakrotnie rozszerzony, ustawiono tu wiele okaza³ych pomników grobowych; w 1. 1891-1898 ko¶ció³ rozbudowano (arch. J. Dziekoñski). Ok. 1909 przez P. przeprowadzono liniê tramwaju elektrycznego do cmentarza. Za cmentarzem Pow±zkowskim przy Tatarskiej za³o¿ono niewielki cmentarz muzu³mañski. W 1912 przy P. za³o¿ono cmentarz Wojskowy. Na terenie wsi powsta³o miasteczko Pow±zki, sk³adaj±ce siê z licznych, przewa¿nie drewnianych domów; w 1916 Pow±zki zosta³y w³±czone do Warszawy.
W 1. 1919/1920 cmentarz Wojskowy znacznie rozszerzono; na cmentarzu Pow±zkowskim za katakumbami za³o¿ono ok. 1926 Alejê Zas³u¿onych, w której pochowano wielu wybitnych dzia³aczy, artystów, uczonych i pisarzy. Ok. 1930 przy skrzy¿owaniu P. z lini± kolejow± zbudowano wiadukt i liniê tramwajow± przed³u¿ono do cmentarza Wojskowego. W l. 1939 i 1944 zabudowa P. zosta³a w wiêkszo¶ci zniszczona; zniszczone zosta³y domy miêdzy M³ociñsk± i torami kolejowymi oraz zabudowa dawnego miasteczka Pow±zki miêdzy Elbl±sk± i Po³±sk±.  (Szwankowski. Ulice i place Warszawy).

Na pocz±tku lat 80-tych XX wieku u zbiegu Pow±zkowskiej i Elbl±skiej rozpoczêto budowê budynku biurowego, którego budowê zakoñczono niemal po 20 - latach. Nieco krócej mie¶ci³a siê tu siedziba ówczesnej Centrali Handlu Zagranicznego "CIECH", budynek u¿ytkowano do 2008 roku, a w 2011 rozebrano.

styczeñ 2011 pocz±tek rozbiórki

celna

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK