Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

  dzielnica

osiedle

Biała, Chłodna, Chmielna (nr 98-134), Ciepła, Dobrzańskiego, Elektoralna (nr 24-28), Grzybowska, Al.Jana Pawła II, Al.Jerozolimskie, Kotlarska, Krochmalna, Łucka, Miedziana, Ogrodowa, Pańska, Pereca, Platynowa, Prosta, Sienna, Al."Solidarności", Srebrna, Śliska, Towarowa, Twarda, Waliców, Wronia, Złota, Żelazna.

historia ulicy

 


Gościnny Dwór - u wylotu Krochmalnej

Ulica składa się z trzech odcinków: pierwszy od Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II) do Żelaznej, drugi od Wroniej na zachód, trzeci od Towarowej do Karolkowej. Dawna droga narolna przekształcona w drugiej połowie XVII w. w ulicę przechodzącą przez jurydyki Grzybów i Wielopole. W połowie XVIII w. zabudowana została kilkunastu domami drewnianymi od Rynkowej do Walicowa. W XVIII w. zwano ją Lawendowską lub Lawendową, zapewne od licznych ogrodów. W 1770 otrzymała urzędowo nazwę Krochmalna od usytuowanej na początku ulicy pod nr 1016 (ob. nr 1/3) fabryki krochmalu. W tymże roku została przecięta wałem przy ob. Towarowej; za wałem biegła poza Karolkową jako aleja obsadzona drzewami. W końcu XVIII w. zabudowana była luźno 4 browarami i ok. 40 domami, przeważnie drewnianymi, za którymi rozciągały się ogrody i sady; w końcu tego wieku wybrukowano ją na długości jednego kilometra.
W początkach XIX w. między Żelazną i okopami (Towarową) stało 5 browarów, a przy rogu Ciepłej magazyn. W pobliżu Ciepłej i przy skrzyżowaniu z Wronią powstały dwa niewielkie placyki. W l. 1821-1830 przy K. wybudowano zakłady fabryczne, m. in. wielki browar, i fabrykę krochmalu i farbki do bielizny (pod nr 987) Wesołowskiego, istniejącą do 1847. W 1822 wzniesiono salę do zabaw ludowych, zwaną Wrocławską. W l. 1860-1863 wybudowano kilka domów mieszkalnych; resztę kamienic wzniesiono w końcu XIX w. Krochmalna była zamieszkała przeważnie przez ludność żydowską. W l. 1940-1942 znalazła się w obrębie tzw. małego getta. Zabudowa ulicy, z wyjątkiem kilku budynków między Towarową i Karolkową oraz przy Żelaznej, została prawie całkowicie zniszczona w 1944. Tablicą na miejscu Żydowskiego Domu Sierot (pod nr 92) [obecnie Jaktorowska] uczczono pamięć bohaterskiego wychowawcy i pisarza, Janusza Korczaka. Po wojnie wybudowano jedynie kilka domów w pobliżu Walicowa. W 1969 Krochmalna pomiędzy Żelazną a Marchlewskiego jest placem budowy.   (E. Szwankowski... 1969)


Dom sierot prowadzony przez Janusza Korczaka - Krochmalna 92 (obecnie Jaktorowska)
 

Poniżej cytat z artykułu Rafała Jabłońskiego (Życie Warszawy - 10 grudnia 2009)
...Mieszkało tam wielu biednych Żydów, a kamieniczników nie stać było na odpowiednią kanalizację i wywóz śmieci. Był też i drugi wizerunek – odnotowano tam bodajże tuzin domów modlitwy, sierociniec prowadzony przez Janusza Korczaka oraz dom, w którym mieszkał pisarz – noblista Isaac Bashevis Singer (pod numerem 10, w latach 1908 – 1917).

Znawczyni twórczości Singera, Agata Tuszyńska uważa ulicę Krochmalną w Warszawie za centrum literackiego świata pisarza: „Kiedy jadę dorożką w Montrealu, jednocześnie jadę dorożką ulicą Krochmalną w Warszawie. Zawsze wracam na Krochmalną. Nawet kiedy mówię o innych ulicach, oceniam je według tego, jak daleko są od Krochmalnej”. (cytat ze strony:sztetl.org.pl)

...Isaac Bashevis Singer dzieciństwo spędził w Warszawie, na ulicy Krochmalnej. Lata tam spędzone znalazły odbicie w jego książkach. "słynnym miejscem Krochmalnej był osławiony placyk zwany Pełtz. Nie cieszył się on dobrą opinią, ponieważ kręcili się tam podejrzani osobnicy. Za czasów dzieciństwa pisarza złodziejaszkami rządził Ślepy Icek, który trząsł kilkoma burdelami i znany ze swojej zręczności w posługiwaniu się nożem. Tam też można było stracić pieniądze w różnych grach i loteriach. Plac został opisany w Szoszy, Szumowinach oraz w opowiadaniu pt : Zerwane zaręczyny ze zbioru Urząd mojego ojca.


W latach 1969 - 1972 kiedy rozpoczęto budowę Osiedla za Żelazną Bramą budynki tego osiedla sięgnęły do Krochmalnej. Powstałe wysokościowce budowane techniką lanego betonu (po związaniu każdego piętra wylewano następne) nazwano szybko mrówkowcami od powszechnych tam w pewnym okresie tzw. "mrówek faraona" albo też bardzo ciasnych mieszkań.


tu biegła niegdyś Krochmalna - teren browaru warszawskiego - w stanie "powrotu do przyrody"
widok od strony Kotlarskiej i Wroniej

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK