Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Biała, Chłodna, Chmielna (nr 98-134), Ciepła, Dobrzańskiego, Elektoralna (nr 24-28), Grzybowska, Al.Jana Pawła II, Al.Jerozolimskie, Kotlarska, Krochmalna, Łucka, Miedziana, Ogrodowa, Pańska, Pereca, Platynowa, Prosta, Sienna, Al.Solidarności, Srebrna, Śliska, Towarowa, Twarda, Waliców, Wronia, Złota, Żelazna.

historia ulicy

 

Według opracowań Jarosława Zielińskiego (Atlas Dawnej Architektury Warszawy) - ulica Biała to przesmyk, łączący Elektoralną i Chłodną z ul. Ogrodową. Ulica, powstała w drugiej połowie XVIII w., liczyła do ostatniej wojny 10 posesji i przebiegała o 150 m dalej na wschód niż obecnie (w 1939 oś ulicy wypadała dokładnie po środku tylnej fasady gmachu sądów przy Ogrodowej). Nazwa z ok. 1770 wiązana jest z bielą drewna użytego do nowo wzniesionych domostw. Reliktem tej epoki był zachowany aż do 1944 dom nr 6. Przed 1850 wybudowano kamieniczki nr 8 i 10 oraz mały dom murowany nr 5, który przetrwał do zagłady ulicy. Ok. 1880 powstały kamienice narożne (nr 1 i 2) przy Elektoralnej i Chłodnej, trzypiętrowe o tandetnym wystroju, w przypadku domu nr 2 -usuniętym na długo przed wojną. Przypuszczalnie w zbliżonym czasie (lub nieco wcześniej) powstały domy narożne przy Ogrodowej nr 10 i 9. Ten ostatni, projektowany przez Gustawa A. Wernera, miał od Ogrodowej bardzo wydłużoną elewację. Na posesji nr 10 stała jeszcze druga kamienica o dwóch piętrach. Dom pod numerem 8 przebudował ok. 1895 Stanisław Wąsowicz. Wygląd pozostałych trzech kamienic jest jak dotąd nieznany.
W 1944 cała zabudowa uległa wypaleniu, a w 1946 - rozbiórce. W związku z poszerzeniem dawnej ul. Solnej (ob. część al. Jana Pawła II) i zaprojektowaniem wydłużonego bloku przy Elektoralnej (ok. 1953), ul. Białą skasowano, a nazwę przeniesiono na wzmiankowany wyżej przesmyk w nowej zabudowie.


Biała nr 8 i 10 w głębi widać gmach Sądów, co dokumentuje inne usytuowanie ulicy niż współcześnie

ul. Biała - widok w kierunku Elektoralnej. W głębi po lewej wieża straży pożarnej. Z widocznej zabudowy po II wojnie światowej nic sie nie zachowało.


fragment planu miasta z 1938 roku

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK