Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Wąski Dunaj  12


Ściana frontowa od strony Szerokiego Dunaju

Wąski Dunaj 12; hip. 147, narożnik Szerokiego Dunaju.

Po ostatniej wojnie odkryte ślady wczesnej zabudowy działki, 2. poł. w. XIV. Pierwotnie dom drewniany, własność m.i.: Macieja, łaziebnika, od 1514 kolejno Piotra, Jana, Stanisława i Pawła, postrzygaczy, po 1572 Bartłomieja Sponera, również postrzygacza. W. XVI kamienica częściowo murowana (narożna izba, której relikty gotyckie zachowane w piwnicach i na parterze), co poświadczone 1621. Następni właściciele m.i.: Jan Szczerbie, aptekarz, Dobrzyńscy, 1659 Jan Borakowski, 1669 Klimkiewicz. W 1. pół. w. XVIII określana jako domostwo (1743) i dworek (1752), należące do Czamerów.
Obecna kamienica wzniesiona ok. 1768 przez ówczesnego właściciela Bursztynowicza, szewca, 1784—1819 w posiadaniu jego spadkobiercy Karrera. W. XIX-XX częste zmiany właścicieli, należała m.i. do: Sowińskich, Maliszewskich, 1865-76 Wiechowiczów, 1887-1900 Markusa Levy, 1907-18 Engel de Janoszi (Janozzi).

Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice, mury fasady do gzymsu wieńczącego oraz fragmenty przyziemia elewacji bocznej, które, po zawaleniu fasady 1946, rozebrano do poziomu piwnic.

Odbudowana 1949-53 wg proj. Anny Banaszewskiej i Mieczysława Kuźmy, z nawiązaniem do stanu z końca w. XVIII i nowo projektowanymi wnętrzami. - Barokowo-klasycystyczna. Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem.

Piwnice (licząc od Szerokiego Dunaju) trzytraktowe z podziałami wzdłużnymi w przednich traktach, przesklepione kolebkowo; pomieszczenie narożne gotyckie, w. XVI (ściany z wnękami i sklepienia), pozostałe elementy nowożytne. Z zewnątrz obie elewacje o podobnych podziałach: nad zaopatrzonym w cokół przyziemiem podwójny gzyms kordonowy, I i II p. dzielone uproszczonymi pilastrami toskańskimi w wielkim porządku, wspierającymi gzyms; pod oknami tych kondygnacji, ujętymi w profilowane opaski, płyciny. W pięcioosiowej fasadzie pośrodku portal z boniowaną archiwoltą, ponad gzymsem wieńczącym II p. wysoki półszczyt z oknami dwóch kondygnacji poddasza. W trójosiowej elewacji bocznej przyziemie dzielone lizenami, a najwyższa kondygnacja uproszczonymi pilastrami z płycinami o ćwierćkoliście wyciętych narożach. Dach naczółkowy

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK