Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Wąski Dunaj  10

Wąski Dunaj NR 10, hip. 136, kamienica Rokicińska, Szewców, narożnik Szerokiego Dunaju. 1509 wzmiankowany dom Michała Rokitki, cieśli, kupiony przez Białka, muratora, ok. 1594 dom Kulkowski (lub Klukowski) w posiadaniu Stanisława Kolakowskiego, doktora filozofii i medycyny. Pocz. w. XVI wzniesiona kamienica murowana, prawdopodobnie piętrowa, z fasadą od Wąskiego Dunaju i podwórzem od Szerokiego, wzmiankowana 1617. Spalona przed 1618 i sprzedana cechowi szewców, odbudowana. W 2. pół. w. XVII lub l. pół. w. XVIII przebudowana i przedłużona na całą głębokość działki; 1743 trzykon-dygnacjowa, z trzyosiowa fasadą i ośmioosiową elewacją od strony Szerokiego Dunaju. Od pocz. w. XVIII ponownie w rękach prywatnych, m.i.: 1705 Walentego Sitowskiego, 1743 Jana Chryzostoma Kostrzębskiego (Kostrzembskiego), doktora medycyny (na parterze cały czas mieściły się jatki szewskie). 1782 gruntownie przekształcona z nadbudową o jedną kondygnację i wprowadzeniem jednolitego wystroju obu elewacji. 1799 kupiona od Jana Duponta ponownie przez Zgromadzenie Szewców Warszawskich, których własnością do chwili obecnej. 1869 remontowana.

Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice i elewacje do gzymsu wieńczącego. Odbudowana 1949-54 wg proj. Tadeusza Żurowskiego, z zachowaniem elewacji częściowo przemurowanych z niewielkimi zmianami detalu, nowo projektowanymi wnętrzami (z zachowaniem układu parteru). Czterokondygnacjowa. W sklepionych piwnicach ściany frontowa i boczna (od strony nr 8), na głębokość dwóch przednich traktów, gotyckie, w. XVI. Na parterze, po prawej, sień na całą głębokość budynku, wzdłuż niej pomieszczenia w wielu traktach. Elewacje klasycystyczne, rozwiązane podobnie, wsparte skośnymi skarpami. Fasada trzyosiowa, z boniowanym przyziemiem i pionowymi pasami ujmującymi przęsła oraz płaskimi opaskami na wysokości ław okiennych; dwa prostokątne otwory wejściowe zwieńczone trójkątnymi przyczółkami, takiż przyczółek nad środkowym oknem I p.; okna w profilowanych obramieniach, na I i II p. z gzymsami; silnie występujący gzyms wieńczący.

 Elewacja od strony Szerokiego Dunaju  ośmioosiową, z pionowymi płycinami (pierwotnie wklęsłymi, dziś wypukłymi) między przęsłami oraz z opaskami kordonowymi; okna wyższych kondygnacji i gzyms wieńczący analogiczne jak na fasadzie. Obie elewacje pokryte geometrycznym i figuralnym sgraffitem, wyk. 1954 przez Jana Zamoyskiego (m.i. sceny z warsztatów szewskich). Dach trójspadowy.

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK