Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

Świętojańska 29 - kamienica Busserowska

Świętojańska 27/29
tel. 022 635 78 83
Restauracja położona przed wejściem na Zapiecek i Rynek Staromiejski.
Dwie sale, miły nastrój, dobra kuchnia.
Piwnica ciekawie urządzona.
40 gatunków piwa - to dopiero degustacja

ŚWIĘTOJAŃSKA NR 29, hip. 12, kamienica Busserowska. Od końca w. XV wzmiankowany dom kusznika, potem ławnika Mikołaja Gawrona Przytuli. W. XVI własność spowinowaconych rodzin Pigułów, Sprinków i konwisarzy Łyszczów (Liściów), a w końcu stulecia krawca Ferensa Dorosza i spadkobierców, następnie złotnika Gabriela Erlera. Kamienica wzniesiona w 1629 r. przez kolejnego właściciela, burmistrza Łukasza Bussera, cyrulika; z tego czasu zachowana do 1944 tablica erekcyjna na fasadzie. Później zaniedbana; zapewne remontowana przez następnych właścicieli: 1669-1705 Ambrożego Gulitowicza, a od ok. 1743 Bełchowiczów (Betkowiczów); wówczas trzyosiowa, czterokondygnacjowa, z murowaną oficyną od ul. Piwnej. W drugiej połowie XVIII w. własność Antoniego Fryze, a od 1793 Macieja Szczepańskiego, księgarza, który przeniósł tu swój sklep z Bramy Nowomiejskiej. 1895 usunięto z wnęk na najwyższym piętrze fasady dwie kamienne rzeźby (przedstawiające biskupa i kobietę z lwem).

Na przełomie w. XIX/XX stanowiła całość z kamienicą nr 31, z tego czasu zapewne ujednolicenie obramień okiennych i przejście między podwórzami.  Po zniszczeniu 1944 zachowane mury i część sklepień piwnic oraz niewielki fragment murów parteru. Po rozebraniu prawie wszystkich pozostałości odbudowana 1953-55 wg proj. Stefana Krasińskiego, w nawiązaniu do klasycystycznego charakteru nadanego na przełomie w. XIX/XX, zachowanego do 1944. Zrekonstruowano fasadę, zlikwidowano latarnię, okna w dachu, trzeci trakt, klatkę schodową, wprowadzono nowy układ wnętrz. - Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem, dwutraktowa.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK