Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

Świętojańska 23 - kamienica Jandzińska, Withoffów


Galeria - Sklep jubilerski - Państwa Czernickich
Położony na przeciwko katedry - bogaty wybór biżuterii
dla Pań i Panów - złoto, srebro bursztyn.
Biżuteria nowoczesna, ciekawe bibeloty, unikalne wyroby
z bursztynu, szkło artystyczne, oryginalne lampy,
eleganckie wyposażenie stołu.
tel.
22 831 94 23; 600 793 562
b.czernicka@vp.pl     www.galeria-czernicki.pl

ŚWIĘTOJAŃSKA NR 23, hip. 15, kamienica Jandzińska, Witthoffów. Od 1499 posesja należała do Jana Wilczka, który przed 1535 wybudował dwutraktową kamienicę, z piwnicami przekrytymi stropem (gniazda po belkach w przednim trakcie). Przebudowana przez następnych właścicieli Andricha (Heinricha) Schuma (który 1538 budował komin we wspólnej ścianie z kamienicą nr 25) i Jana Jandę, starszego cechu krawców.
W końcu w. XVI trzykondygnacjowa.

Od 1585 własność Jana Falkowicza, pisarza królewskiej żupy solnej. Ok. 1620 przeszła w posiadanie Krzysztofa Rongiusa (Roniusa), następnie ks. Wawrzyńca Rudawskiego. Od 1659 przez ponad sto lat własność Witthoffów (właścicieli również sąsiedniej kamienicy nr 25), którzy zapewne w pierwszej połowie XVIII w. podwyższyli o II p. trzyosiową wówczas kamienicę frontową (wtedy ukształtowana fasada) i wybudowali kamienicę tylną (ul. Piwna nr 20).

W w. XIX-XX częste zmiany właścicieli; zapewne na przełomie stuleci podwyższono dom o IV p. (ponad dawnym gzymsem wieńczącym).

Po zniszczeniu 1944 ocalały mury i częściowo sklepienia piwnic, część murów i sklepień parteru. Odbudowana 1955 wg proj. Stefana Krasińskiego w nawiązaniu do stanu sprzed 1944. Nie odbudowano V kondygnacji, zrekonstruowano fasadę z w. XVIII, zmieniając nieco okna I parteru, wprowadzono latarnię i połączono klatkę schodową z nr 25, zachowano układ wnętrz na parterze.

Czterokondygnacjowa, trzytraktowa. Piwnice dwutraktowe, w większości gotyckie z w. XVI.

Na parterze, na osi, wąska sień przelotowa sklepiona, jak i pomieszczenia obok, kolebkowo-krzyżowo, klatka schodowa w środkowym trakcie. Fasada trzyosiowa w parterze odtworzony kamienny, boniowany portal z drugiej połowy XVII wieku lub pierwszej połowy XVIII wieku, zamknięty półkoliście, po jego obu stronach okna w nowych kamiennych opaskach, nad lewym nowo projektowany kartusz w obramieniu z motywem krokodyli i węży. Dach z nowo projektowaną latarnią.

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK