Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

Świętojańska 19 - kamienica Aptekarzowska (Fryzów)

ŚWIĘTOJAŃSKA NR 19, hip. 17, kamienica Aptekarzowska, Pszonczyńska, Fryzów. Parcela granicząca z wąską uliczką łączącą niegdyś ul. Świętojańską i Piwną. Od końca w. XV dom krawca Pawła Serwatki, 1528 kupiony przez Pawła aptekarza, który zapewne ok. [pówy w. XVI zbudował kamienicę (pierwsza wzmianka 1564). Wówczas dwutraktowa, z trzytraktowymi, sklepionymi piwnicami, wielką sienią od frontu, a w tylnym trakcie przechodem na podwórze i sklepioną izbą z ceramiczną posadzką (znaleziona płytka z zieloną polewą). Przy budowie wykorzystana wspólna ściana z kamienicą nr 21, na długości przedniego traktu (zapłaconą przez poprzedniego właściciela, Pawła Serwatkę (1519). Przed 1570, jako posag żony, przeszła na własność doktora medycyny Tomasza Gmerciusa (Ginerciusa). 1580 spalona. 1659 własność Jana Pszonki (Pszuki), złotnika, następnie Jana Czechanowicza (Dziekanowicza), krawca. 1669 "Płonczyńska" (Płonczyńskiego?) i Jurewicza; wówczas już przebudowana na trzytraktową, czterokondygnacjową z attyką. W w. XVIII własność aptekarskiej rodziny Fryzów (Friese), którzy mieli tu aptekę. Od ok. 1784 należała do Bernarda Croisy, sekretarza królewskiego, a w. XIX do Woynickich, Bychowskich, Sleczkowskich, Babczyńskich (1880-1930?). Po zniszczeniu 1944 zachowane mury i sklepienia piwnic i parteru. Odbudowana 1955-58 wg proj. Stefana Krasińskiego, z częściowym nawiązaniem do stanu sprzed 1944; zrekonstruowano fasadę (ze zmianą parteru), zachowano układ przyziemia (ze zmianą klatki schodowej) i sklepienie w pomieszczeniu od podwórza oraz ścianę szczytową od strony nr 17. - Czterokondygnacjowa, z mieszkalnym poddaszem, trzytraktowa.

Liczne elementy gotyckie: częściowo zachowane schody na ulicę, ślady okienek od frontu i od tyłu, wnęki w ścianie od strony kamienicy nr 21 i w ścianie między środkowym a tylnym traktem. Na parterze po prawej długa, wąska sień prowadząca na podwórze. Fasada dwuosiowa; w przyziemiu oddzielonym profilowanym gzymsem, odtworzony kamienny boniowany portal i nowe okno. W elewacji od strony dawnej uliczki odsłonięte w parterze gotyckie mury: we fragmencie w przednim trakcie i w całości w tylnym, gdzie ściana lekko wgłębiona i ujęta od góry sfazowanym pasem.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK