Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

¦wiêtojañska 17 - kamienica Bractwa Mi³osierdzia

¦WIÊTOJAÑSKA NR 17, hip. 18, kamienica Bractwa Mi³osierdzia, £azarzowska. Parcela przyleg³a do w±skiej uliczki ³±cz±cej pierwotnie ul. ¦wiêtojañsk± i Piwn±. Na prze³omie w. XV/XVI dom Miko³aja kusznika, 1515-28
Miko³aja konwisarza, 1579-84 Wi¶niewskiego. 1593 kupiony od krawca Urbana Boma przez Bractwo Mi³osierdzia (za³o¿one 1590 przez ks. Piotra Skargê), u¿ytkowany równie¿ przez szpital ¦w. £azarza. Kamienica trzytraktowa zbudowana etapami ok., po³owy XVII wieku (1655 "dom na przodku murowany", od 1659 kamienica). Po po³owie w. XVII uliczka zajêta przez zakonników (1677 oddana im przez Sejm, z warunkiem wolnego przej¶cia w ci±gu dnia), przed 1743 zamkniêta, nad ni± zbudowane jednoosiowe, jednotraktowe "mieszkanie". W tym czasie kamienica czterokondygnacjowa, trzyosiowa, z murowan± oficyn± (ul. Piwna nr 14). Od 1841 w³asno¶æ Sylwestra Sierakowskiego, nastêpnie Jana Grabskiego, 1876-1917 Bia³ow±sów, od 1923 Jêdryczkowskich, którzy w 1942 sprzedali kamienicê Sewerynowi i Zofii Kempfi. Zapewne na prze³omie w. XIX/XX na odcinku dawnej uliczki zabudowany parter i nadbudowane dwie kondygnacje na g³êboko¶æ jednego traktu; elewacja kamienicy zwieñczona wówczas balustrad±.
Po wypaleniu 1944 zachowane mury do wysoko¶ci gzymsu wieñcz±cego. Odbudowana 1955-58 wg proj. Haliny Kosmólskiej, w nawi±zaniu do stanu sprzed zniszczenia. Zrekonstruowano z niewielkimi zmianami fasadê, wykorzystuj±c mury i zachowane elementy, zmieniono uk³ad wnêtrz na piêtrach, otwarto w przyziemiu przej¶cie na Piwn±.

Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem, trzytraktowa, w±ski aneks w miejscu dawnej uliczki trzykondygnacjowy, g³êboko¶ci pierwszego traktu. W ¶rodkowym trakcie klatka schodowa, w tylnym w±skie przej¶cie na podwórze, nad zamurowanym otworem wej¶ciowym do izby tylnej pozosta³o¶ci kartusza z w. XVII. W przyziemiu oddzielonym profilowanym gzymsem, czê¶ciowo zrekonstruowany portal kamienny, z ok. po³owy w. XVII, z kluczem zwieñczonym kul± na cokole (po³owa ³uku wraz z kluczem autentyczne), po lewej du¿e prostok±tne okno, w miejscu dawnego wej¶cia do sklepu, nad nim ma³e okienko, po prawej wej¶cie do piwnicy i ma³e okienko nad nim, wszystkie w nowych kamiennych opaskach; w skrajnej prawej osi wej¶cie na dawn± uliczkê, zamkniête odcinkowo. Okna piêter w profilowanych opaskach, na I i II p. z gzymsami nad- i podokiennymi; ponad trzema kwadratowymi oknami poddasza profilowany gzyms i balustrada (wspólna z nr 15).

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK