Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

 

    Rynek 2

Rynek 2, nr hipoteczny 69 to kamienica Bornbachowska (Winklerowska). Narożna ul. Celnej. Dom wzmiankowany w 1449 roku drewniany, który Mikołaj Bombach (Burbach, Borenbach, Borumbach), złotnik, sprzedał swemu synowi Jerzemu. W posiadaniu tej rodziny prawie do połowy XVII wieku.
W XVI w. parokrotnie przebudowywana, zapewne najpierw dodano tylny trakt, następnie podzielono i sklepiono piwnice frontowe oraz powiększono zabudowania tylne (zob. ul. Brzozowa nr 5). Spalona w 1607, odbudowana przez Jerzego Bombacha. W 1626 r. występuje jako czterokondygnacjowa, trzytraktowa, z wąską sienią pośrodku, trzyosiową fasadą i wykuszem przy elewacji bocznej.
Następni właściciele m.in: druga połowa. XVII wieku; Jabska, Podgórski, 1704-43 Winklerowie, przed 1752 Maciej Grabowski, podskarbi wielki koronny, 1752-73 jezuici litewscy, przez których gruntownie przebudowana na konwikt, w związku z czym nazywana „klasztorkiem" (mylnie uważana za dom Piotra Skargi, którego uczczono przed 1918 tablicą nad portalem, nie zachowaną do dziś). Wówczas nadbudowana i ujednolicona elewacja boczna, zwieńczona trójkątnym szczytem nad oknami nowej klatki schodowej usytuowanej w trakcie drugim. Następnie w posiadaniu m.in. rodziny Barssów (Pawła, sekretarza królewskiego i Franciszka, palestranta), po 1821-65 Tomasza Langneraijego sukcesorów, 1876-8 Drożdżyńskich (Drożdżewskich), 1887-1915 Stanisława Kurczyńskiego.
Podczas remontu fasady 1928 polichromię wyk. Leonard Pękalski; wówczas własność Policyjnego Domu Zdrowia, następnie od 1930 Stowarzyszenia Polski Dom Zdrowia.
Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice, fragment ściany od strony kamienicy nr 4 i węgary portalu głównego. Odbudowana w latach 1951-3 wg proj. Anny Boye-Guerquin, z odtworzeniem bryły i obu bezstylowych elewacji oraz nowo projektowanymi wnętrzami (z zachowaniem dawnego układu przyziemia) i elewacją tylną. Czterokondygnacjowa, trzytraktowa. Piwnice w większości gotyckie wiek XV i XVI, ze schodami na rynek, okienkiem na ul. Celną w tylnym trakcie i wnękami w ścianie od nr 4; w pomieszczeniu narożnym ściany zewnętrzne i sklepienia nowożytne, zapewne 1626 r.

Dekoracja sgraffitowa wykonana w 1953 r. przez Hannę i Jacka Żuławskich. m.i. nad oknami II p. głowa Piotra Skargi. W elewacji bocznej (łączącej się z elewacją boczną kamienicy ul. Brzozowa nr 5) przy narożniku na I piętrze zrekonstruowany wykusz wsparty na dwóch kamiennych kroksztynach, pokryty geometrycznym sgraffitem.


1965 rok - wybory do sejmu i Rad Narodowych (fot. R. Broniarek) - róg Rynku, Celnej i Jezuickiej
Wyborcy w nieco podobnych płaszczach, jakże modnych ówcześnie "ortalionach"

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK