Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

 

    Piwna 5

Piwna 5, hip. 115, kamienica Mierkowska (Szubowska, Kleinpoldowska, Kromerowska). Do poł. w. XVI dom drewniany m.i. własność Macieja, stróża miejskiego, wzmiankowanego 1498-1503, potem jego zięcia Jana, szewca, 1519 Marcina Wróbla, piwowara. Kamienica zbudowana przez kolejnego właściciela Macieja Mierka (Mirka) etapami: 1540 budowa ściany sąsiedzkiej (z kamienicą nr 7), 1569 wzmianka o kamienicy nowo zbudowanej z cegieł i drewna (gotyckie sklepienia piwnic tylnego traktu wzniesione później niż ściany). Następnie w. XVI i na pocz. w. XVII należała kolejno do: kupca
Grzegorza Falkowicza, ławnika Jana Soleckiego, krawca, później Piotra Szuby, Jakuba Strzysza, ławnika, Kleinpoldtów - Jerzego i Gerarda, budowniczego królewskiego, rajcy. 1619 wzmiankowana jako dwukondygnacjowa z browarem na tyłach. 1655-9 własność m.i. kupca Kromera.
W. XVIII kamienica przebudowana (m.i. fasada). 1743-54 należała do kupieckiej i aptekarskiej rodziny Fryzów; od tego czasu określana jako czterokondygnacjowa, trzyosiowa. Następnie własność kupieckich rodzin Fontanów 1756 i Andrychowiczów 1784; przed 1790-1819 w posiadaniu szlacheckiej rodziny kapitana wojsk litewskich Michała Orłowskiego. W. XIX i XX częste zmiany właścicieli.
1944 zniszczona do piwnic. Odbudowana 1949-52 wg proj. Jana Grudzińskiego, z obniżeniem o jedną kondygnację i skróceniem zabudowy w stosunku do stanu sprzed zniszczenia. - Trzykondygnacjowa.

Ze wspomnień mieszkańców:
- od 1900 r. na ulicy Piwnej 5, hipoteka 115, w Warszawie mieszkała moja babcia Paulina Bednawska z d. Wojcieszko. Po śmierci męża wyszła za mąż za adwokata Henryka Wyczałkowskiego. Z tego małżeństwa były 2 córki. Moja mama Henryka i ciocia Aldona. Dziadek Henryk, babcia Paulina i ciocia Aldona zmarli przed wojną. Została mama, czyli Henryka Wyczałkowska, która wyszła za mąż za Stanisława Krzemińskiego i mieszkali tam razem aż do końca Powstania Warszawskiego. W tym domu była przechowywana broń dla powstańców. Dom był częściowo spalony, a rodzice nie wrócili już nigdy do swojego domu. Moi rodzice nie żyją, a dokumenty dotyczące właścicieli tego domu znajdują się w Archiwum Akt Dawnych.

fragment informacji przesłanych przez Panią Zofię Wrzosek

Tablica wmurowana w ścianę domu, poświęcona artyście malarzowi Władysławowi Popielarczykowi, który mieszkał w tym domu w latach 1953-1987.
Jak pisze Witold Sadowy w swoim wspomnieniu o artyście:
"Malował na płótnie, na długich nieheblowanych deskach, i na szkle. jego prace to współczesne madonny, macierzyństwo, portrety, obrazy diaboliczne, widoki Warszawy, rysowane listy, a także liczne freski, mozaiki, płaskorzeźby i witraże. Jego prace można znaleźć w Muzeum Narodowym w Warszawie, Gdańsku, w Poznaniu i Częstochowie, a także w Ameryce, Anglii, Szwecji, Finlandii, w Niemczech i w Japonii. Był człowiekiem inteligentnym, wrażliwym, o dużej wiedzy i talencie. Pisał wiersze ...uchodził za dziwaka. Dziś by już nie szokował. Wtedy tak. Nosił skórzane spodnie, kurtki, które sam projektował i szył, przedziwne kowbojskie kapelusze - również ze skóry, albo przepaski."

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK