Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Nowomiejska 7

antykwariat LAMUS
Nowomiejska 7

tel. 22 831 63 21; fax 22 635 75 00
info@lamus.pl 

Antykwariat o ogromnej renomie, prowadzony ze znawstwem, na wysokim poziomie.
Słynne aukcje LAMUSA gromadzą prawdziwe
"białe kruki". Stare księgi, mapy, grafika.

    

Nowomiejska nr 7, hip. 176, kamienica Miodownikowska, Orlandowska. Po drugiej połowie XV wieku dom Wojciecha Twaroga, rajcy, potem jego spadkobierców, m.i. 1499-1509 zięcia, Jakuba Adamowskiego (Gadamowski), kotlarza. Kamienica dwutraktowa wzniesiona przez Tomasza Miodownika ok. 1531 (data budowy ściany sąsiedzkiej od posesji nr 9, ściana od strony posesji nr 5 zbudowana wcześniej). Na pocz. w. XVII zniszczona. Gruntownie przebudowana prawdopodobnie ok. 1630 przez ówczesnego właściciela Franciszka Orlandiego z Werony, szewca królewskiego; powstały wówczas nowe podziały i ściany zewnętrzne


stan przed 1939 rokiem

Następnie w posiadaniu Włocha Orsettiego (wzmiankowanego 1656-9); w tym czasie była najokazalszą kamienicą przy ul. Nowomiejskiej, trzykondygnacjową, dziesięcioizbową, z czterema sklepami, trzema kuchniami, dwiema piwnicami i stajnią w głębi posesji, z dojazdem przez budynek gospodarczy ul. Szeroki Dunaj nr 4. 1659-69 właścicielem Baranowicz, na początku XVIII wieku należała do Łowickich, a następnie do Ditrycha Wigboldta, cyrulika, serwitora królewskiego.
W 1723 wzmianki o zrujnowanych gankach do ubikacji. Przed 1743, prawdopodobnie kiedy właścicielem był Jan Chryzostom Kostrzębski (Kostrzembski), doktor medycyny, kamienica została podwyższona o jedną kondygnację (i latarnię?). Następnymi właścicielami spadkobiercy Kostrzębskiego: Szamponi (wzmianka 1754), Paździerski, Smoczyński (wzmiankowani 1790-1819) i potem Ulrych.

Kamienica przebudowana gruntownie w drugiej połowie XVIII w. lub raczej ok. 1815-20, kiedy wprowadzono nowe podziały wnętrz, schody i sklepienia piwnicy, a także klasycystyczną dekorację fasady; wówczas też zbudowano oficynę boczną łączącą kamienicę frontową z budynkiem ul. Szeroki Dunaj nr 4 (na miejscu wzmiankowanych stajni, a potem ubikacji i oficynek). W drugiej połowie XIX w. kamienica należała m.in. do Karola Henryka T'hugutta, Karola Bańkowskiego, Romualda Rakowskiego, a w w. XX do Jagiellońskich i Daniewskich.

Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice i częściowo parter. Odbudowana 1954-55 po rozebraniu całości, wg proj. Stanisława Żaryna, bez oficyn, w nawiązaniu do stanu sprzed 1944, z rekonstrukcją parteru (bez żebrowań sklepień w sieni) i fasady, z autentycznym portalem i częściowo obramieniami okien parteru; latarnię podwyższono. - czterokondygnacjowa.

 Fasada trzyosiowa. W przyziemiu portal kamienny w. XVIII, profilowany, zamknięty odcinkowo, ze zwornikiem (być może wcześniejszym), w którym baranek na tle bukietu; drzwi obite blachą z ornamentyką wstęg, rozet, palmet, nabijane gwoździami, 1742 (przeniesione z ul. Piwnej nr 35), z późniejszą (?) kratą nadświetla. Po bokach portalu okna (dawniejsze wejścia do sklepów), zamknięte odcinkowo, w rekonstruowanych opaskach. Wyżej kondygnacje wydzielone gzymsami; okna I i II p. w profilowanych opaskach z wydatnymi gzymsami nadokiennymi na wolutowych konsolach, okna III p. w prostych opaskach. Dekoracja stiukowa z ok.1815-20 (rekonstruowana): w płycinie nad oknami I p. fryz z wicią akantu i palmetą na osi między autytetycznie ustawionymi gryfami nad oknami II p. w półkolistych płycinach wieńce laurowe ze wstęgami. Dach z latarnią.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK