Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Nowomiejska 3

Nowomiejska nr 3, hip. 178;. kamienica Sebastowska, Skałka, Balcerowska.
W latach 1450-93 dom należący do Sandki Ruczkiej i jej spadkobierców. W dokumentach 1496 wymieniony dom z ogródkiem. Od 1522 własność Sebastiana Hinczy, wraz z łączącą się pod kątem prostym działką ul. Wąski Dunaj nr 4, która jako tylna część posesji ul. Nowomiejska nr 3 od tego czasu aż do ostatniej wojny w rękach tych samych właścicieli. 1523 dom drewniany, piętrowy lub z mieszkalnym poddaszem.
Kamienica wzniesiona przed połową XVI wieku, z wykorzystaniem wcześniejszej ściany sąsiedzkiej (zob. ul. Nowomiejska nr 5); wówczas dwutraktowa, dwukondygnacjowa, trzyosiowa, ze sklepionymi piwnicami i tylnym traktem parteru. 1597 zrujnowaną kamienicę nabył od spadkobierców Hinczy miecznik staromiejski Baltazar (Balcer) Jaworski, który po pożarze (1620?) dokonał gruntownej przebudowy. 1680 restaurowana przez kolejnego właściciela Szymona Czyżewskiego, gminnego Starej Warszawy. W w. XVIII właścicielami Duszeniowie. Przed 1743 podwyższona do czterech kondygnacji, wówczas ukształtowana fasada. W 1754 lokatorami byli m.in. bp kijowski Józef Jędrzej Załuski, pisarz i bibliograf, oraz dysydent Marcin Kusz, konwisarz. W latach siedemdziesiątych w. XVIII mieścił się tu francuski "Kaffe Hauz". W w. XIX i XX częste zmiany właścicieli.
1944 zburzona całkowicie, zachowały się jedynie ściany szczytowe w parterze. Odbudowana 1953 wg proj. Stanisława Żaryna, z rekonstrukcją fasady sprzed 1944, przy skróceniu głębokości zabudowy o tylny trakt.

Czterokondygnacjowa. Ściany piwnic gotyckie: boczna od kamienicy nr 5 z 1523, pozostałe z poł. w. XVI; w ścianach bocznych i tylnej (dawnej międzytraktowej) wnęki; ponadto ślady schodów na ulicę i na parter, do 1953 szczątki kolebkowego sklepienia ostrołukowego. W dwu równoległych do siebie pomieszczeniach parteru (d. sień i izba-sklep), zrekonstruowano na podstawie śladów lunet w ścianach szczytowych sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Rozplanowanie pozostałych wnętrz nowe, z likwidacją klatki schodowej (wejście schodami kamienicy ul. Nowomiejska nr 1).
Fasada trójosiowa. Przyziemie, w którym otwory w nowych kamiennych opaskach, oddzielone gzymsem. Okna w profilowanych opaskach z gzymsami podokiennymi, w drugiej i trzeciej kondygnacji również nadokiennymi. Gzyms wieńczący profilowany.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK