Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Nowomiejska 13

     Nowomiejska nr 13, hip. 173, kamienica Konstantynowska, Latoszewska.
W pierwszej połowie XVI w. własność malarzy: Piotra Brody, ławnika, a od 1519 jego syna Konstantego. W 1517 dom jeszcze drewniany, a działka zawężona na rzecz sąsiada Stanisława, siodlarza (Nowomiejska nr 15), w zamian za budowę przez niego ściany sąsiedzkiej na głębokość dwóch traktów. Kamienica wzniesiona przez Konstantego, jako budynek dwutraktowy, połączony drewnianym gankiem z oficynami gospodarczymi (w ścianie tylnej widoczne przed 1954 drzwi na wysokości I p.). 1547 kamienica w posiadaniu dzieci Macieja Wolfganga, 1554 własność Kąkola; 1566 Baltazar, syn Jurgi białoskórnika, odstępuje ją swemu szwagrowi Łukaszowi Zapackiemu, pisarzowi radzieckiemu, w którego rękach niemal do końca w. XVI, później jego spadkobierców. W 1617 Zofia, wdowa po Adamie Zapackim, doktorze filozofii i medycyny, sprzedaje opustoszałą kamienicę z mniejszymi budynkami na tyłach i wolnym wjazdem - cyrulikowi Mikołajowi Latoszowi, przez którego zapewne przebudowana na trzytraktową. W 1659 własność Ochmana. 1743 ponownie przebudowana przez Jacentego Makowskiego, sekretarza królewskiego, i jego żonę Annę (nie istniejąca tablica erekcyjna); wówczas dwuosiowa, dwukondygnacjowa, ze sklepem. 1754-84 własność Michała Mrozowskiego, również sekretarza królewskiego. Przebudowa w drugiej połowie XVIII w. zmienia fasadę na trzyosiową, a wysokość zwiększa o dwie kondygnacje. W w. XIX poddasze zaadaptowano na mieszkania i dobudowano latarnię. Należała m.in. do: Rutkowskich 1819-76, Szachmacińskich 1880, Ryszkowskich 1887-1907, Ambaszów 1915-30.

Po zniszczeniu 1944 zachowane piwnice, część parteru z portalem wejściowym i część murów I i II p., ze sklepieniami przy klatce schodowej. Po rozebraniu pozostałości odbudowana 1954-55 wg proj. Stanisława Żaryna, w nawiązaniu do stanu sprzed 1944, bez oficyn, z zachowaniem dawnego układu parteru, zrekonstruowaniem fasady, w którą wmontowano zachowany w znacznym stopniu portal (węgary). - Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem. W trzytraktowym przyziemiu po prawej stronie, przerwana klatką schodową w środkowym trakcie, wąska sień sklepiona kolebkowo; izba przednia nakryta spłaszczoną kolebką z lunetami. Fasada trzyosiowa. W parterze kamienny portal z w. XVIII, zamknięty półkoliście,uskokowy, z nowym gładkim zwornikiem obok okno sklepu zamknięte odcinkowo, w nowe) kamiennej opasce. Okna w profilowanych opaskach tynkowych, na I p. z uszakami. Dach z dwiema wystawkami i latarnią.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK