Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Krzywe Koło 6

Krzywe Koło 6; hip. 184, kamienica Bractwa Niemieckiego, Benońska.

Zawiera relikty zapewne najstarszego murowanego budynku na Starym Mieście, o specjalnym przeznaczeniu (może pierwsza siedziba wójtów warszawskich). Pierwotnie zapewne szeroka działka (wymiar późniejszej całej parceli), w prawej części której zbudowany może już w w. XIV dom murowany (w zachowanych piwnicach cegła analogiczna jak w murze obronnym z pierwszego etapu budowy, datowanego na pierwszą połowę XIV wieku; typ planu inny niż w kamienicach staromiejskich, o starszej proweniencji). W XIV-XVI w. dwukrotnie przebudowany. Później obie części parceli stały się działkami mieszczańskimi, mającymi do połowy XVIII wieku odrębnych właścicieli. - Dom prawy, gotycki. Pierwszym znanym właścicielem krawiec Biały Ksiądz (Byały Xyąncz), wzmiankowany 1499-1523, potem Jan i Andrzej Nogay, w drugiej połowie XVI w. Wojciech Ziętara, a w pierwszej połowie XVII w. m.in. Rosochowie: stolarz Jakub, a po nim Balcer, przez którego zapewne przebudowany. Od 1655 wzmiankowany jako kamienica, która później własnością Lisiowskiego, Staniewicza. 1743 odźwiernego królewskiego Mlobiusa; wówczas dwuosiowa, piętrowa. - Dom lewy. Drewniany wzmiankowany od 1516, własność krawca Stanisława Opązy, w drugiej połowie XVI w rodziny Ząbków (Ząmbek, Zambek). 1583 spalony, odbudowany. Po połowie w. XVII należał do posesora Naymana, 1652 przeszedł w posiadanie Bractwa Niemieckiego św. Benona, które pod koniec w. XVII zbudowało kamienicę, w 1743 wzmiankowaną jako trzyosiowa, parterowa. Własnością bractwa stała się również przed 1754 kamienica prawa (Mlobiusa), w którego posiadaniu obie do pocz. w. XIX.

Po 1772 połączone i przebudowane; kamienica prawa otrzymała tylny trakt i nowy zmieniony układ przyziemia (plany piwnic i parteru niezgodne, niektóre ściany postawione na sklepieniach), obie podwyższone do pięciu kondygnacji, ze wspólną, pięcioosiową fasadą o skromnym wystroju. W XIX-XX wieku w rękach prywatnych m.in.: 1819-24 Janiszów, 1853-89 Gralów, 1907-30 Łopackich. Stopniowo zabudowana tylna część działki; już w w. XVII na zapleczu obu kamienic stajnie, w drugiej połowie. XIX w. murowana oficyna przystawiona do muru obronnego, połączona później skrzydłem bocznym z domem frontowym.
W 1944 r. kamienica zburzona do parteru. Odbudowana 1955-56 wg proj. Stefana Krasińskiego, bez oficyn, ze zróżnicowaniem nowo projektowanych fasad, podkreślającym odrębność dawnych dwu kamienic, całość obniżona do czterech kondygnacji; część prawa ozdobiona sgraffitem.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK