Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Baczyńskiego, Bagno, Pl.Bankowy, Bednarska, Bielańska, Boduena, Bracka, Canaletta, Chmielna, Corraziego, Czackiego, Daniłowiczowska, Pl.Defilad, Dowcip, Dynasy, Elektoralna, Fredry, Gałczyńskiego, Gamerskiego, Graniczna, Grzybowska, Pl.Grzybowski, Hipoteczna, skwer Hoovera, Jana Pawła II (strona wschodnia), Jasna, Al.Jerozolimskie (strona północna), Karasia, Karowa, Kopernika, Kozia, Krakowskie Przedmieście, Kredytowa, Królewska, Krywulta, Kubusia Puchatka, Małachowskiego, Mariańska (po obu stronach Świętokrzyskiej, Marszałkowska, Pl.Mirowski, Mazowiecka, Moliera, Moniuszki, Niecała, Niżyńskiego, Nowy Przejazd, Nowy Świat, Oboźna, Okólnik, Ordynacka, Orla, Ossolińskich, Pańska, Piłsudskiego, Plater, Pl.Powstańców Warszawy, Próżna, Przechodnia, Przeskok, Przybosia, Ptasia, Rysia, Senatorska, Sewerynów, Sienkiewicza, Sienna, Smolna, Al.Solidarności, Sosnowa, Szkolna, Szpitalna, Śliska (nr 3-9), Świętokrzyska, Tamka (od Kopernika do Pałacu Ostrogskich nr 40, 43-49), Pl.Teatralny, Tłomackie, Traugutta, Trębacka, Tuwima, Twarda, Warecka, skwer Wiecheckiego, Widok, Wierzbowa, Zgoda, Zielna, Zimna, Złota, Pl.Żelaznej Bramy.

historia placu

historia placu (pisownia oryginalna)
wg. przewodnika po Warszawie z 1893 r.

Plac Żelaznej Bramy jak czytamy w przewodniku krajoznawczym z 1938 r. otrzymał swoja nazwę od dawnej ozdobnej, z XVIII w. żelaznej bramy ogrodu Saskiego, rozebranej w 1818 r. Dzisiejszy charakter (1938) przyjął dopiero w 1899 wskutek wzniesienia hal targowych; są to do tej pory największe w Warszawie hale, poza tym mieści się tutaj wielki targ owocowy.
O Pałacu Lubomirskich czytamy: ...pałac pierwotnie rokokowy przebudowany w końcu XVIII w. dla Lubomirskich na klasycystyczny przez dodanie kolumnady wg. proj. arch. J. Hempla, w 1929 r. zeszpecony nadbudową dwóch pięter.

Plac Żelaznej Bramy do czasów II wojny światowej łączył się bezpośrednio z Ogrodem Saskim. Od Placu Bankowego można tu było dojść ulicą Przechodnia albo Żabią, a od Grzybowskiej, która tu zbiegała się z Królewską - ulicą Skórzaną i Graniczną. Od zachodniej ściany Placu Żelaznej Bramy czyli ulicy Rynkowej  zaczynała się ulica Krochmalna. Do 1939 roku istniała tu pierwsza zbudowana w Warszawie hala targowa zwana "Gościnny Dwór" - powstała ona w 1841 roku na wprost pałacu Lubomirskich. (Ulice: Skórzana, Rynkowa już nie istnieją).


Plac Żelaznej Bramy - obraz Henryka Pillatiego


na wprost wejście do ogrodu Saskiego

*) Plac za Żelazną Brama. Plac ten rozciąga się od Koszar Mirowskich do Ogrodu Saskiego. Z ogrodu Saskiego do dziś dnia prowadzi plac targowy żelazna brama, która nadała nazwę tej miejscowości.
Plac ten, o dość nieregularnych formach, zamyka się między ulicami: Zimną, Przechodnią, Ptasią, Żabią, Graniczną, Gnojną i Skórzaną. Zabudowany dokoła wielkiemi kamienicami. Na samym placu odbywa się targ największy w mieście. Jest on wyrocznią, decydującą o tem, co w jakiej porze i po jakiej cenie dostać można z przedmiotów potrzebnych do życia codziennego. Istnieje on oddawna, w ostatnich czasach tylko uporządkowano go znacznie i na niektóre przedmioty, jak ryby, mięso i t. p. dozwolono targować tylko do godziny 2 po południu. Część placu między ulicą Skórzaną i Gnojną zajmuje obszerny, okrągły budynek z wystawą, obiegającą go dokoła, wspartą na żelaznych filarach, zwany „GOŚCINNYM DWOREM", w którym mieści się kilkadziesiąt większych i mniejszych sklepów, dzielących się na grupy, odpowiednio do towaru, jakim handlują. Od strony placu np. znajdują się sklepy z płócienkami, dalej idą sklepy t. zw. z towarami ruskiemi. Od ulicy Gnojnej sklepy z kasza, mąką, krupami, od Skórzanej szewckie. Wewnątrz Dworu Gościnnego znajduje się również galeria wewnętrzna, a pod nią sklepy: ze szkłem, porcelaną i t. d. Środek dziedzińca zajmuje drugi budynek, także zajęty na sklepy. Cały dziedziniec wreszcie zapełniony jest towarami wszelkiego rodzaju, sklepikami i straganami i t. d. Po bokach głównego placu ciągną się długim szeregiem budki straganiarek, zaopatrzone w różne produkta żywności, stragany z butami i bucikami kobiecemi, z sukniami, kaftanami i fartuchami, z galanterią i t. p.
Kręci się tu mnóstwo Żydów, którzy cały swój towar noszą na sobie, na odpowiednio przyrządzonych pudłach, zachwalając go głośno i wabiąc do kupna. Środek placu targowego zajmują od strony Koszar Mirowskich ogrodniczki i kobiety wiejskie z warzywami, nabiałem, grzybami, kurami, kaczkami i t. p. artykułami. Targ ten jednak trwa tylko do południa; potem najazd, że się tak wyrazimy, okolicy ustaje i ta część placu pustoszeje. Od strony ulicy Żabiej i Przechodniej w długich rzędach, symetrycznie uszykowanych, znajduje się targ na ryby, zwierzynę, ptactwo domowe i t. p. Handel ten przeważnie jest w rękach żydowskich. W ogólności targ za Żelazną Bramą jest niezmiernie ożywiony, zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy okoliczna ludność zaopatruje się w środki żywności na dzień cały, a w piątek większa część Warszawy tu zapasy kupuje. Tu się okazują naprzód wszelkie nowalie, tu dostać można wszelkich gatunków zwierzyny, tu stoją wanny i kadzie, w których przechowują się, rozmaite gatunki ryb, żywe i śnięte, z dalszych okolic sprowadzane. Jednem słowem, dostać tu można wszystkiego, zwłaszcza z zakresu potrzeb kuchennych. Dostać tu nawet można w pobliżu „Gościnnego Dworu" bukietów, kwiatów w doniczkach wszelkiego rodzaju. Obok nich mieszczą się składy wyrobów koszykarskicli, pudełek łubianych, stragany z pośledniejszą porcelaną, garnkami, miskami i t. p. W pobliżu na ulicy Skórzanej Nr. 4 wznosi się wielki gmach, na którym dawniej czytaliśmy napis: "BAZAR"
Gmach ten wzniósł Jan Kurtz na pomieszczenie części targu. Obszerne dwa dziedzińce, przez które dostać się można na ulicę Graniczna, (front od Granicznej oznaczony Nr. 7), napełnione są także sklepikami i kramami z owocami, jarzynami, szkłem, fajansem i ogromnemi składami pierza. Drugi obszerny targ przed kilku laty w swojej posesyi przy ulicy Gnojnej pod Nr. 11 urządził p. Adolf Janasz. Tu są jatki mięsne i inne sklepy, kramy i stragany. Nakoniec przy tejże ulicy pod Nr. 9 mieszczą się główne jatki stowarzyszenia rzeźników. Jednem słowem jest tu wszystko i we wszystko zaopatrzyć się można. Ruch tu zawsze panuje ogromny, wrzawa jeszcze większa, a przez plac za Żelazna Bramą zwłaszcza w godzinach porannych, trudno się przecisnąć i z rezygnacyą trzeba znosić zaczepki przekupniów, wychwalających swój towar. Plac przez to nabywa cech wyłącznych i wysoce charakterystycznych. Wszystko tu wre ruchem gorączkowym, kipi, krzyczy; tysiące głosów napełnia okolicę wrzawą trudną do opisania. Tam stara żydówka, zabrudzona, z rękawami zakasanemi po łokieć, wydobywa ryby z kadzi, rąbie je na desce, waży, krzyczy, dziesięciu osobom na raz odpowiada i do skórzanego worka, zamieszczonego pod fartuchem zgarnia drobną monetę.


Owdzie przed kramikiem szewckm, dziewczyna z ludu z obojętnością przymierza nowe buciki, tam znowu przegląda się w lusterku za 5 kopiejek, lub bukiet z jaskrawych kwiatów przypina do gorsu. W zimie na wgłębieniu, prowadzącem do Ogrodu Saskiego, gdzie znajdują się bogatsze sklepy bławatne, przed świętami Bożego Narodzenia zieleni się las choinek, na tak zwaną „gwiazdkę". Na tej części targu, istnieje zamiar urządzenia targu na kwiaty i owoce . Słowem, targ za Żelazną Bramą jest jedną z najciekawszych osobliwości Warszawy. Należy tu nadto wspomnieć, że za Żelazną Bramą za czasów Augusta II była pierwsza kawiarnia, założona przez jednego z pomiędzy sług Augusta II.

Przy placu tym wznosi się wspaniały GMACH Z KOLUMNADĄ, w porządku jonickim: pałac ten stanowił niegdyś własność Radziwiłłów, później Izydora hr. Krasińskiego. Gmach ten oznaczony jest Nr, 10 (hipot. 957).
Pod portykiem tego niegdyś pańskiego pałacu dziś są sklepy i kramy, a na pierwszym piętrze jedna z największych sal, wynajmowanych na wesela dla izraelitów.
Po za tym pałacem ciągnie się ulica Ptasia, niejako do targu należąca; po prawej stronie tego gmachu jest główny handel garncarski i szkła różnego rodzaju. Ulica Ptasia łączy się z Elektoralną za pomocą ulicy Zimnej i Przechodniej. Z ulicy Gnojnej idzie ulica Krochmalna (do samych okopów) i Grzybowska, również do okopów miejskich się ciągnąca.

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK