Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

dzielnica

osiedle

Andersa, Anielewicza, Bohaterów Getta, Bonifraterska (strona zachodnia), Dawidowskiego, Długa, Dubois, Dzielna, Dzika, Franciszkańska (18), Inflancka, Jana Pawła II (strona wschodnia, parzysta), Karmelicka, Pl.Krasińskich (strona zachodnia), Lewartowskiego, Miła, Miodowa (strona zachodnia, nieparzysta),  Muranowska, Nalewki, Niska, Nowolipki, Nowolipie, Pawia, Pokorna, al."Solidarności", Schillera, Słomińskiego, Wałowa, Zamenhofa.

 

 

Początek ulicy Karmelickiej to przejście dla pieszych z Al."Solidarności" 78 - dalej prowadzi w kierunku północnym mijając Nowolipie, Nowolipki, Dzielną, Pawią, Anielewicza, Lewartowskiego, Miłą i Niską dochodząc do ul. Stawki.

Ulica idąca od Stawek do Al. Świerczewskiego [dzisiejsza al. "Solidarności"]. Przeprowadzona w XVII w. w związku z budową w 1682 kościoła Karmelitów Trzewiczkowych; stąd nazwa K. nadana w tymże 1682. Była z początku krótką ulicą, idącą od Leszna do Nowolipia. Przy K. znajdowały się źródła, z których czerpano wodę do drewnianych wodociągów staromiejskich. Początkowo K. była luźno zabudowana domami wśród ogrodów; w czasach stanisławowskich liczba domów zwiększyła się, a w l. 1818-1828 K. całkowicie zabudowano domami. W 1837 wzniesiono tu szpital ewangelicki, który przetrwał do 1941. Ok. 1865 K. przedłużono do Dzielnej i nazwano Nowo-karmelicką. W czasie wojny K. wchodziła w obręb getta, w powstaniu w 1943 zabudowa jej uległa zniszczeniu. Po wojnie K. znalazła się na terenie osiedla mieszkaniowego „Muranów". (E.Szwankowski - Ulice i Place Warszawy).


początek Karmelickiej - w głębi przejście do al. "Solidarności"


skrzyżowanie z ulicą Nowolipie


skrzyżowanie z ulicą Nowolipki


widok na południe w głębi słabo widoczny Pałac Kultury


skrzyżowanie Karmelickiej i Anielewicza


Karmelicka pomiędzy Anielewicza i Lewartowskiego


Szkoła Podstawowa cała w kwiatach - aż miło wejść do takiej szkoły


Karmelicka - widok w kierunku Stawek

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK