Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

dzielnica

osiedle

Akacjowa, Asfaltowa, Balladyny, Bałuckiego, Batorego, Belgijska, św. Andrzeja Boboli, Bruna, Chocimska, Dąbrowskiego, Dolna, Dożynkowa, Drużynowa, Dworkowa, Fałata, Grażyny, Goworka, Humańska, Kazimierzowska, Kielecka, Kujawska, Lipskiego, Łowicka, Łyżwiarska, Madalińskiego, Melsztyńska, Morskie Oko, Narbutta, Al.Niepodleglości, Odolańska, Olesińska, Olszewska, Opoczyńska, Piłkarska, Puławska, Racławicka, Rakowiecka, Różana, Różyckiego, Sandomierska, Słoneczna, Smetany, Spacerowa, Starościńska, Wiktorska, Willowa, Wiśniowa, Wrotkowa, Wybieg.

 

 

Ulica prowadząca od Puławskiej, na południowy zachód - aż do Wołoskiej. Numeracja od Puławskiej - dwukierunkowa do al. Niepodległości - dalej jednokierunkowa. Styka się lub krzyżuje z ulicami: Bałuckiego, Wiśniową,  Kazimierzowską, al. Niepodległości, Kraushara, Łowicką, Rondem Jasienicy, Lipskiego i Wołoską. Zabudowa w znacznej części domami przedwojennymi, słynna z wili i rezydencji ambasadorów. Budownictwo powojenne na odcinku od Niepodległości do Wołoskiej (m.in. kolonia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej).

Patron ulicy - Jarosław Dąbrowski .1)


widok w kierunku Puławskiej na wysokości ulicy Bałuckiego


narożnik Dąbrowskiego i Kazimierzowskiej

    
zachowane i pięknie odrestaurowane przedwojenne kamienice


jak i wspaniałe przedwojenne wille - dziś rezydencje


wejście i poniżej dom - muzeum poety Władysława Broniewskiego


ten dom opuszczony czeka na swój dalszy los


widok na ul. Dąbrowskiego od al. Niepodległości


początek kolonii WSM przy Dabrowskiego


widok w kierunku Łowickiej


poprzeczna to Łowicka, a na wprost rondo Pawła Jasienicy


widok w kierunku Wołoskiej


widok od strony Wołoskiej na wschód

       Jarosław Dąbrowski, pseudonim Łokietek (1836-1871), polski działacz niepodległościowy, generał i wódz sił zbrojnych Komuny Paryskiej. Jako młody oficer pełnił służbę w wojsku carskim w Petersburgu, gdzie działał w tajnym Kole Oficerskim. Od 1862 kwatermistrz 4 dywizji stacjonującej w Warszawie. Współpracował z Komitetem Oficerów Rosyjskich. Jako działacz stronnictwa "czerwonych", rozbudował je organizacyjnie. Wszedł w skład Komitetu Miejskiego, późniejszego Centralnego Komitetu Narodowego, jako kierownik wydziału wojskowego mającego za zadanie skoncentrowanie wszystkich praktycznych przygotowań powstańczych, m.in. gromadzenie broni, rozpowszechnianie regulaminów i instrukcji, ćwiczenia wojskowe.
Planował wybuch powstania na czerwiec 1862 i opanowanie przy pomocy oficerów rosyjskich w pierwszym etapie Warszawy oraz Cytadeli Warszawskiej i Modlińskiej wraz z arsenałem broni. Aresztowany w sierpniu 1862 i skazany na 15 lat katorgi. W drodze na Sybir zbiegł i od 1865 przebywał na emigracji we Francji. W 1871 dowódca 11 legionu gwardii narodowej oraz oddziałów broniących w Neuilly przeprawy przez Sekwanę. Stał na czele armii Frontu Zachodniego nad Sekwaną, następnie mianowany został naczelnym wodzem całości wojsk Komuny.
Wiążąc się z Komuną, miał nadzieję na odbudowę przy jej pomocy niepodległej Polski. Zginął na barykadzie w dzielnicy Montmartre podczas walk z wojskami rządowymi. (wg, portalu wiedzy - onet.pl)

   

Jarosław Dąbrowski na dawnym portrecie,
poniżej na znaczku i obok
na 200 zł banknocie z 1988 r.

    

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK